DJ na wesele

DOUBLE WINGS

DJ to instytucja sama w sobie. To ta szczególna umiejętność tworzenia większych dzieł z istniejących już całości. Szeroka znajomość muzyki - podstawowy element warsztatu DJ'a na weselu – znajomość jej stylów, odmian, okresów, wykonawców i konkretnych utworów, a w tym ich konstrukcji i wewnętrznej dynamiki rozwoju – to punkt wyjścia, to dopiero warsztat. Sztuka zaczyna się o krok dalej!

DJ gra zawsze dla kogoś, kogoś konkretnego. Na weselu Dj próbuje się wstrzelić w jego aktualne oczekiwania albo dla odmiany pokrzyżować mu plany i wprowadzić go w klimat, który go zaskoczy i wprowadzi nowy powiew świeżości.

DJ próbuje zatrzymać go na parkiecie, sprawić, by trudno było mu zejść z niego, by za każdym razem miał ochotę raz jeszcze dać z siebie wszystko, jakby tańczył po raz ostatni, jakby właśnie DJ na weselu zagrał jedną z jego ulubionych piosenek, przy której dawno nie miał okazji się bawić. I czuje gdzieś głęboko, że tę właśnie musi jeszcze zatańczyć!

A gdy zejdzie z parkietu, DJ wabi go ponownie subtelnie klimatami, przy których trudno mu jest usiedzieć spokojnie. I po chwili wstaje, a wraz z nim pozostali. I znów zaczyna się szaleństwo, a jedyna rzecz która do tego doprowadziła to jeden dobrze przemyślany wybór DJ'a – jedna, jedyna, konkretna piosenka. No, może jeszcze ta, którą DJ zagrał chwilę wcześniej.

Warszawska grupa Double Wings DJs – podwójno-skrzydlata drużyna pasjonatów muzyki. Ciągle nie możemy się nadziwić, jak niebywale mocno można poruszyć ludzkie serca przy pomocy prostych dźwięków zmyślnie kiedyś przez kogoś ułożonych.

Zapraszamy do współpracy!

Napisz lub zadzwoń! »

- Sylwester Laskowski – Double Wings

Double-Wings

Niebanalne pomysły na wesele

Zapisz się już teraz na darmowy kurs emailowy!

Zespół muzyczny, czy DJ na wesele?

Double Wings - music for life

Odpowiedź na to pytanie nie musi opierać się wyłącznie na subiektywnych upodobaniach.
Są też i pewne obiektywne korzyści stojące zarówno po jednej jak i po drugiej stronie.

Przewaga DJ'a

DW-DJ-3

DJ zwykle jest tańszy niż zespół.

Zwykle też ma radykalnie wiekszy repertuar i jest bardziej elastyczny w oferowanych propozycjach muzycznych (a przynajmniej ma taką możliwość). Praktycznie natychmiast może reagować na zmianę sytuacji na parkiecie oraz wychodzić na przeciw oczekiwaniom uczestników zabawy.

DJ gwarantuje też dobrą jakość wykonania (zakładając, że gra na dobrym sprzęcie i korzysta z nagrań dobrej jakości) - są to bowiem po prostu oryginalne wykonania poszczególnych utworów.

Przewaga Zespołu Muzycznego

DW-zespol

Jeśli tylko zespół gra na żywo to jego podstawową zaletą jest możliwość wytworzenia koncertowej atmosfery, z wszelkimi niuansami, które z tym się wiążą: widzisz to, co słyszysz, muzyka powstaje tu i teraz i jest efektem i zarazem źródłem aktualnie panujących emocji, słyszysz specyficzne brzmienie "żywych instrumentów" itd.

Zespół muzyczny ma też możliwość improwizacji, rearanżacji utworów, zabawy ich formą, stylistyką i tempem.

Zespół też zwykle skuteczniej "wciąga" gości do wspólnego śpiewania piosenek, które aktualnie wykonuje.

Opcje pośrednie, zastępcze i... atrapy

W niektórych przypadkach nie musisz dokonywać wyboru pomiędzy poszczególnymi opcjami. Dla przykładu niektóre firmy (Double Wings do nich również należy) oferują na wesela opcję, w której jednocześnie zaangażowany jest i zespół i DJ, co umożliwia skumulowanie atutów obu wariantów.

Bywają też warianty w jakimś sensie pośrednie takie jak np. połączenie DJ'a z wokalistą lub jakimś instrumentem "żywym". Czasem takie połączenia skrywane są pod marką "zespołu", który korzysta z gotowych nagrań podkładów, a do tego coś dogrywa i dośpiewuje, lub tylko dośpiewuje.

Bywa też, że pod marką "zespołu" kryje się tylko DJ i atrapy muzyków - całość bowiem muzyki odtwarzana jest z wcześniej zarejestrowanych nagrań (z wokalami włącznie), a "muzycy-atrapy" robią tylko dobrą minę do - no nie wiadomo, czy powiedzieć "niestety" czy "na szczęście" - dobrej gry (o ile rzecz jasna nagrania i zarejestrowane na nich wykonania są dobre).

Nie musisz wybierać!

Możesz mieć i Zespół muzyczny i DJ'a
DW-2013-19

Nie musisz godzić się na kompromis i podejmować decyzję "albo to, albo to". Możesz mieć jednocześnie na swoim weselu tę elastyczność, szerokość repertuaru i brzmienie oryginalnych nagrań, które gwarantuje Dj, jak też koncertową atmosferę, klimat spontanicznej improwizacji i wspólnego śpiewania jakie gwarantuje Ci zespół grający na żywo (a do tego wszystkiego jeszcze wodzireja na pokładzie).

Zapraszamy do współpracy »

- Dziewczyny i Chłopaki z Double Wings

Double-Wings

Niebanalne pomysły na wesele

Zapisz się już teraz na darmowy kurs emailowy!

Repertuar na wesele - porady DJ'a

Double Wings - music for life

W temacie ustalania repertuaru muzycznego na swoje wesele dwóch skrajności warto unikać:

  1. Braku zainteresowania tym, co na weselu będzie grane
  2. Ustalenie dokładnie, co i kiedy będzie grane

Pokrótce omówimy oba błędy.

Błąd 1.

Brak zainteresowania tym,
co na weselu będzie grane

Znajomi polecali Ci świetny zespół. Na ich weselu sprawdził się znakomicie. Decydujesz się w ciemno… nie zerkając na to, jaki mają repertuar.

To ryzykowne podejście, gdy masz inny gust muzyczny niż owi znajomi i gdy upodobania Twoich gości nie będą zbieżne z upodobaniami ich gości. Ostateczny klimat wesela, jego charakter i stylistyka bardzo mocno zależy od tego, jaka muzyka będzie grana. Jeśli więc masz konkretną wizję swojego wesela, szukaj oprawy muzycznej, która się w tę właśnie wizję dobrze wpisze.

Klimat, styl – to jedno, „poziom” – to drugie. Na nie wiele się zda Twoja próba afirmacji na weselu wzniosłych wartości, gdy w głośnikach opiewać się będzie majteczki w kropeczki.

Mądrze przygotowujący się do Twojego wesela zespół czy DJ potrzebuje Twojego zainteresowania repertuarem muzycznym. Potrzebuje tego zainteresowania jeszcze przed weselem. To jedyny stuprocentowo pewny sposób na to, by na weselu mógł zagrać wszystko, co chcesz i by utrzymał się w wyznaczonym przez Ciebie kierunku.

Błąd 2.

Ustalenie w całości od początku do końca,
co i kiedy na weselu będzie grane

Myślę, że żaden rozsądny DJ, czy lider zespołu muzycznego sam z siebie tego nie robi – nie ustala dokładnie (od początku do końca) co i kiedy będzie na weselu zagrane. Tym bardziej więc odradzam to Tobie, jeśli masz mniej doświadczenia w tego typu działaniach.

Oczywiście rozsądni DJ’e i liderzy zespołów planują repertuar na określone imprezy, porządkują go sobie, grupują według określonego klucza i ustalają różnorodne rozwiązania muzyczne, na określone punkty imprezy. Nie jest to jednak to samo, co ustalenie listy utworów, którą DJ może odpalić na początku imprezy, a potem… iść sobie coś poczytać.

Dobre przygotowanie istotnie ułatwia pracę DJów i muzyków – nie mniej ciągle to jest praca, której elementem jest reagowanie na bieżąco na to, co się dzieje na weselu, w szczególności na parkiecie.

Jeśli narzucisz im, co i kiedy mają grać – zwiążesz im ręce, zwalniając ich z odpowiedzialności za efekt Twoich repertuarowych decyzji. Pamiętaj, że ten, kto decyduje o pewnych kwestiach ponosi za to odpowiedzialność. I na odwrót – ten, kto ma być za coś odpowiedzialny, musi móc o tym decydować.

Jeśli więc chcesz, by na Twoim weselu DJ czy zespół był odpowiedzialny za przebieg zabawy pozwól im decydować, co i kiedy zostanie zagrane.

Rozwiązanie, które Ci sugeruję

Czyli jak zawodowy DJ ustala repertuar na wesele
Wodzirej-06

Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi podejściami istnieje całe spektrum rozwiązań pośrednich. Jakie rozwiązanie osobiście preferuję?

Proszę Cię o przesłanie mi jeszcze przed weselem dwóch list utworów.

  1. Utwory, które chcecie (lub wiecie, że chcą Wasi goście), abyśmy zagrali na Waszym weselu
  2. Utwory, których nie chcecie usłyszeć na swoim weselu

Co robię z takimi listami?

Z listą numer 2 zwykle nie dyskutuję, za wyjątkiem jednego rodzaju muzyki, który bywa bardzo problematyczny w kontekście wesel - czyli muzyki Disco Polo.

Listę numer 1 dzielę zaś na trzy części:

  1. Muzyka moim zdaniem do tańca
  2. Muzyka moim zdaniem do zagrania podczas posiłków
  3. Muzyka, która moim zdaniem nie nadaje się na wesele

Następnie odsyłam Ci taką listę z prośbą o uwagi oraz prośbą o wskazanie (z każdej z nich) utworów OBOWIĄZKOWYCH do zagrania, w szczególności zaś, gdyby miały to być utworu, których sam z siebie bym nie zagrał.

To ważne. Jeśli poprosisz o zagranie czegoś, co zdaniem odpowiedzialnych za oprawę muzyczną Twojego wesela na wesele się nie nadaje, to stawiasz ich w kłopotliwej sytuacji. Goście rzadko pytają, dlaczego zespół czy DJ gra to, co gra. Jeśli nie podoba im się to, co jest grane - bezpośrednia krytyka spada na nich i to również wtedy, gdy grają to dlatego, że taka jest Twoja wola.

Zwykle w takich sytuacjach, stojąc przed koniecznością zagrania utworu z części trzeciej robię jedną z dwóch, albo obie rzeczy jednocześnie:

  1. decyduję się na zagranie tego utworu na tyle późno, by uczestnicy zabawy mieli już o nas wystarczająco pozytywne zdanie
  2. poprzedzam to słowami w stylu: "na specjalne życzenie Państwa Młodych".

Myślę, że to rozsądne i uczciwe rozwiązanie. 🙂

Zapraszamy do współpracy »

- Wodzireje i Dj'e z Double Wings

Wodzirej-Dj-Double-Wings

Niebanalne pomysły na wesele

Zapisz się już teraz na darmowy kurs emailowy!

Warszawa, Polska i Świat

Nasze weselne wyprawy zawsze rozpoczynają się w Warszawie. Startujemy zwykle na Okęciu
(no dobra, póki co używamy własnych skrzydeł w trakcie tych weselnych lotów ;)). I zdążyliśmy już dotrzeć wystarczająco daleko - fizycznie, emocjonalnie lub mentalnie - by czuć się obywatelami nie tylko stolicy, ale i całego świata (nie ma już kontynentu, którego mieszkańcy nie bawili by się z nami na weselnych parkietach).

Zapraszamy Cię więc do współpracy! Niezależnie od tego, czy bliski Ci jest klimat góralski, mandaryński, andaluzyjski... czy warszawski - jeśli szukasz dobrego DJa na wesele - rozważ, czy nie czas zakończyć swe poszukiwania w tym miejscu 🙂

Zapraszamy do współpracy »

- Dziewczyny i chłopaki z Double Wings

Sylweseter-Laskowsk_kontakt