Dobry Wodzirej - Szacunek i autorytet

Double Wings

Szacunek i autorytet

Dobry Wodzirej na wesele

Jako organizator imprezy masz prawo nadać jej określony kształt, charakter i klimat. Masz prawo wymyślić i założyć jej konkretny przebieg. Masz prawo opracować szczegółowy scenariusz i oczekiwać, że zostanie on w pełni zrealizowany. Nie tylko, że masz prawo, ale warto abyś to zrobił!

Wbrew pozorom dobrze zaplanowane imprezy to najlepsze imprezy!

Tam gdzie wyczuwa się jasny pomysł, ideę, myśl przewodnią i cel, tam wie się co i kiedy można, warto i należy robić. Tylko w takich warunkach odczytać można mocną inspirację pobudzającą uczestników zabawy do własnej kreatywności i tego, co czasem nazywa się „puszczeniem wodzy szaleństwa”.

Twórczość i spontaniczna ekspresja potrzebują konkretnych stymulatorów, motywów i tematów przewodnich, nie zaś pustej albo samowolnej przestrzeni, gdzie albo nie wie się, co ma się robić, albo gdzie każdy robi to, co chce i w efekcie nic fajnego, nic dużego, nic sensownego, nic co się potem w grupie chce pamiętać i co tę grupę naprawdę łączy – nie powstaje.

Wbrew pozorom gdzieś wewnętrznie każdy z nas szuka lidera, któremu mógłby zaufać i za którym chciałby podążać w kierunku jednoznacznie określonego i atrakcyjnego celu.

Wodzirej na imprezie z definicji delegowany jest przez jej organizatora do roli takiego właśnie lidera – kogoś, kto w określonych momentach przejmie stery i krok po kroku, konsekwentnie i zdecydowanie poprowadzi uczestników w określonym przez organizatora kierunku.

Wodzirej musi być liderem, jeśli ma skutecznie zrealizować zamierzony scenariusz imprezy!

Jeśli scenariusz określony jest precyzyjnie i w szczegółach, to miarą kunsztu wodzireja staje się to, w jakim stopniu (i co nie mniej ważne w jakim stylu!) udaje mu się go zrealizować. Te dwa elementy – stopień realizacji założonego scenariusza (czyli skuteczność wodzireja) oraz styl w jakim to osiąga stanowią o jego klasie.

Ostatecznie sprowadza się to do tego, że wodzirej musi być liderem nie tylko z ustanowienia go przez organizatora imprezy, ale liderem „naturalnym”, kimś, kto po prostu wzbudza szacunek i jawi się uczestnikom zabawy jako swoisty „autorytet”.

Dobry wodzirej powinien w sposób silny oddziaływać na uczestników zabawy, a przy tym robić to w taki sposób, by nie czuli się zmuszani do robienia czegoś, na co nie mają ochoty. Nie wystarczy więc tylko, że wodzirej będzie skuteczny (choć bezdyskusyjnie skuteczny być musi). Ta skuteczność od początku do końca musi mieć charakter „bawienia” gości. Goście powinni chcieć za wodzirejem podążać, chcieć się z nim bawić, chcieć uczestniczyć w zabawach, które proponuje nie zaś jedynie odczuwać konieczność bycia mu posłusznym.

Taki stan osiągnąć można tylko wtedy, gdy w sposób spontaniczny i odruchowy uczestnicy odbierają wodzireja jako naturalnego lidera – lidera, któremu mogą zaufać i za którym chcą podążać.

Rzecz jasna w różnych sytuacjach dochodzić może i w praktyce czasem dochodzi do swoistych zmagań o „pierwszeństwo przy sterach”. Jeśli organizator imprezy wpisał w jej całościową koncepcję możliwość nagłej zmiany kierunku rozwoju zdarzeń z racji na „spontaniczne inicjatywy gości”, wówczas rolą wodzireja jest się do tego elastycznie dostosować. Jeśli jednak takie zmiany nie są przez organizatora rozważane – wodzirej musi elegancko, acz zdecydowanie utrzymać zamierzony kierunek.

Dlatego właśnie dobry wodzirej musi wzbudzać szacunek i być autorytetem. Zbyt wiele fajnych rzeczy można popsuć lub stracić tylko dlatego, że na imprezie pojawił się spontaniczny „gwiazdor”, który ma „lepszy” od organizatora pomysł na przebieg poszczególnych elementów lub całości imprezy.

Wodzirej to nie pajac, tani rozśmieszacz w stylu klauna, ale lider, z którego słowami, prośbami, a czasem i poleceniami uczestnicy zabawy na poważnie się liczą, których słuchają i które w ostateczności chcą realizować. Tylko pod takim – mocnym acz serdecznym, pogodnym i pełnym szacunku – przywództwem udaje się na imprezach zrobić naprawdę duże, treściwe i ciekawe rzeczy.

I takie imprezy są najfajniejsze! 😉

Zapraszamy do współpracy »
Double-Wings