Dobry Wodzirej - Sztuka aranżowania kontekstu

Double Wings

Sztuka aranżowania
właściwego kontekstu

Dobry Wodzirej na wesele

Są pewne cechy dobrego wodzireja, które zauważyć może jedynie wnikliwy obserwator. Z zasady, z definicji są one bowiem dyskretne, drugoplanowe i im mniej widoczne, tym lepiej. W tym też w pewnym sensie trudność rozpoznania dobrego wodzireja. Nie trudno bowiem na imprezie, którą prowadzi o stwierdzenie, że właściwie… to go nie widać.

Sprawy natomiast mają się wyśmienicie i zdawać by się mogło, że wodzireja tu bynajmniej nie potrzeba.

Tak samo jak dobry negocjator wygrywa negocjacje zanim zasiądzie przy stole negocjacyjnym i w sposób, który mógłby sugerować, że on wcale nie negocjuje, tak samo jak dobry generał wygrywa bitwy zanim jeszcze dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, a najlepiej jeśli wygrywa w ogóle jej nie podejmując, tak też i dobry wodzirej – wygrywa imprezy przed ich rozpoczęciem i w sposób, który daje odczucie, że sprawy mają się dobrze same przez się, nie zaś na skutek jego usilnych i widocznych dla wszystkich zabiegań.

Nic nie dzieje się przypadkowo,
a zarazem wszystko jest płynne i naturalne

Dobry wodzirej jest strategiem. Analizuje szczegółowo wszelkie naturalne przeszkody i naturalnych sprzymierzeńców, a następnie tak dobiera metody oraz moment podejmowanych działań, aby wszystko przebiegało w sposób płynny, jakby nie kontrolowany, jakby sprawy działy się spontanicznie, jakby wszystko było oczywiste, jakby niemożliwym było, by mogło być inaczej.

Rozpoznawalni po owocach

Mimo, że sukces prowadzonej przez wodzireja imprezy w dużej mierze zależy od jego działań, postronny i niezbyt uważny obserwator z trudem dostrzeże ten związek. Wynika to z bardzo prostej rzeczy: dobry wodzirej często oddziaływuje na przebieg wydarzeń w sposób pośredni. Pociąga uczestników zabawy w określonym kierunku nie poprzez swoją aktywną obecność (choć i tej rzecz jasna w różnych momentach nie brakuje), ale poprzez takie zaaranżowanie kontekstu imprezy, że chcą oni tam niejako sami z siebie podążać.

To szczególna umiejętność i szczególne wyzwanie – tak dla wodzireja, jak i dla zatrudniających go osób. Wodzirej działając w ten sposób przyczynia się do sukcesu imprezy w sposób, który trudno dostrzec.

I choć ta szczególna umiejętność i sposób działania stawia go w niezwykle w ryzykownym świetle („Przecież on na tej imprezie nie był potrzebny?! On nic nie robił?! Nie było go widać?!”),
to chyba nic bardziej nie stanowi o jego mistrzostwie, jak takie właśnie, a nie inne podejście.

Zapraszamy do współpracy »
Double-Wings