Dobry Wodzirej - Umiejętność śpiewania

Double Wings

Umiejętność śpiewania

Dobry Wodzirej na wesele

Kiedyś pewnego profesora z Warszawskiej Akademii Muzycznej, który sprawnie poruszał się na kilku instrumentach muzycznych zapytano, na którym z nich granie sprawia mu największą przyjemność. Odpowiedział, że najbardziej lubi posługiwać się swoim naturalnym instrumentem, czyli głosem.

Każdy, kto tylko potrafi śpiewać wie, że trudno o silniejsze doznania podczas wykonywania muzyki jak te, które płyną bezpośrednio z naszego ciała. Śpiew zdecydowanie wiedzie tu prym. Wielu wielkim instrumentalistom trudno powstrzymać
się od podśpiewywania, nucenia, czy swoistego wzdychania podczas swoich występów.

Przykładem niech tu będzie choćby genialny pianista jazzowy Keith Jarrett. Czy wydobywane przez niego dźwięki tworzyłyby równie ujmujący klimat, gdyby podczas grania kazać mu zamknąć usta i uciszyć owo specyficzne mamrotanie, wzdychanie czy nucenie z pozoru niezwiązanych z dźwiękami fortepianu melodii?

Śpiew wzbudza emocje i jest ich wymownym wyrazem. Śpiewamy, gdy czujemy się bardzo szczęśliwi i gdy ogarnia nas przejmujący smutek. Śpiewem też potrafimy wzbudzić takie emocje.

Ludzie uwielbiają śpiewać! Nie każdy umie to dobrze robić, nie każdy czuje się swobodnie, gdy inni słyszą jego śpiew, ale radykalna większość odczuwa głęboką radość, gdy może razem z innymi ludźmi wspólnie śpiewać.

Wspólny śpiew jednoczy i jest zarazem wyrazem tej jedności. Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek szczere i radosne świętowanie bez spontanicznych inicjatyw wspólnego śpiewania.

Na imprezach okazji do śpiewania bywa naprawdę wiele. Niemalże zawsze są to te okazje, w których wodzirej w sposób szczególny może się „wkupić” we względy gości, może stworzyć silną więź pomiędzy sobą a nimi i pomiędzy nimi nawzajem. Dlatego umiejętność śpiewania jest dla niego kluczową umiejętnością.

Bez umiejętności śpiewania wodzirej nie będzie się dobrze czuł za każdym razem, gdy oddolnie na imprezie wzbudzi się inicjatywa wspólnego śpiewu. W rezultacie będzie takich sytuacji unikał, a już na pewno nie będzie ich inicjował, podtrzymywał i rozniecał. A to wielka strata. Wiele pozytywnych emocji nie będzie mogła znaleźć właściwego ujścia i nie mniej z tych emocji w ogóle się nie pojawi.

Dlatego dobry wodzirej powinien umieć śpiewać. Wspólny śpiew na imprezach bywa elementem centralnym, zasadniczym, głównym i w danym momencie pierwszoplanowym. Bywa też czasem swoistym łącznikiem,
umożliwiającym płynne przejście od jednego punktu programu do następnych. Jest też oczywistym towarzyszem wszelkich życzeń, toastów i wyrazów wdzięczności.

Dlatego wodzirej powinien umieć śpiewać.

Zapraszamy do współpracy »
Double-Wings